7.4. Plošiny
Glaciofluviální plošiny jsou pro zástavbu podmínečně vhodné, neboť je tvoří nestejnorodá základová půda (ledovcové sedimenty) tvořená zeminami různé zrnitosti, od štěrků po jílovité hlíny, v nichž se může vyskytovat podzemní voda.
Proluviální plošiny jsou území krytá proluviálními sedimenty (uloženiny přemístěné např. přívalovými vodami) vytvářejícími podhorské kužele, často tvořené špatně vytříděnými, nedokonale opracovanými štěrky s hlinitou příměsí. Území se velmi často využívá pro zástavbu a to i přesto, že jsou základové půdy někdy nestejnorodé.
Eolické plošiny vznikly zarovnáním starého reliéfu sprašovými pokryvy. Takové území je z důvodu prosedavosti spraší velmi nebezpečné nadměrně rychlým sedáním. Území by se nemělo také zastavovat vzhledem ke kvalitě zemědělské půdy.
Terasové plošiny akumulační, tvořené písčitými štěrky, poskytují výborné základové půdy a jsou také zdrojem betonářských štěrkopísků a podzemní vody. Nemusí vždy tvořit výrazné plošiny, někdy jsou kryty např. svahovými nebo eolickými pokryvy.
Terasové plošiny erozní vznikly erozní činností řek a vyznačují se tím, že na jejich zarovnaném povrchu vystupují málo navětralé horniny předkvartérního podkladu, které určují také kvalitu základové půdy.
Inundační plošiny jsou zarovnaná území v okolí vodních toků, jejichž povrch je tvořen hlinitými zeminami (povodňové hlíny) s vysokým obsahem organických látek. Území bývají velmi často zaplavována a základové půdy jsou málo únosné a silně stlačitelné.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
5. Geomorfologie jako vědecká disciplína: Objekt, předmět, členění, metody
5.1. Výsledkem působení uvedených pochodů jsou nerovnosti georeliéfu
5.2. Dynamická geomorfologie
6. Hlavní geomorfologické procesy.
7.1. Reliéfy
7.2. Reliéfy – pokračování
7.3. Tvary reliéfu
7.4. Plošiny
7.5. Elevace, Deprese
7.6. Údolí
7.7. Svahy
7.8. Antropogenní tvary
Články na hledaný výraz „Georeliéf“ naleznete na bezuceni.cz