7.5. Elevace, Deprese
Elevace
Elevace jsou vyvýšené tvary reliéfu, které lze rozdělit do dvou skupin: elevace makroreliéfu a mikroreliéfu.
Mezi elevace makroreliéfu, tedy vyvýšeniny velkých měřítek, patří např. horské hřbety a hřebeny, kuesty, vulkanické kupy, homole, kužele, žíly, strukturní (antiklinální) elevace aj. Jedná se o území, která lze pro běžnou zástavbu označit jako nevhodná, a to proto, že je k nim ztížen přístup. Výjimkou mohou být speciální inženýrské objekty, jako vysílací věže, vodojemy atd.
Jako elevace mikroreliéfu se označují plošné vyvýšeniny, táhlé hřbety obvykle strukturního původu, kde skalní horniny vystupují blíže k povrchu. Ze zástavby se většinou nevylučují.
Deprese
Snížené části reliéfu, vymodelované obvykle erozí a denudací v podobě údolí různého typu, označujeme jako deprese. Jde o území často urbanisticky využívaná. Mezi základní typy patří erozní, kaňonovitá, glaciální, akumulační údolí a splachové úvaly.
Erozní údolí se vyskytují v horních částech toku a mají často tvar písmene V. Chybí akumulace zvětralin a na povrch vystupují skalní horniny, které mohou způsobovat při zemních pracích řadu obtíží, např. obtížnou těžitelnost, nebezpečí podkopání svahu, zatopení staveniště atd.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
5. Geomorfologie jako vědecká disciplína: Objekt, předmět, členění, metody
5.1. Výsledkem působení uvedených pochodů jsou nerovnosti georeliéfu
5.2. Dynamická geomorfologie
6. Hlavní geomorfologické procesy.
7.1. Reliéfy
7.2. Reliéfy – pokračování
7.3. Tvary reliéfu
7.4. Plošiny
7.5. Elevace, Deprese
7.6. Údolí
7.7. Svahy
7.8. Antropogenní tvary
Články na hledaný výraz „Georeliéf“ naleznete na bezuceni.cz