5.3. Termosféra, Exosféra
Termosféra
je vrstva rozprostírající se nad mezosférou. Je pro ni typický nárůst teploty vzduchu v závislosti na výšce. Již v mezosféře totiž dochází při velmi malé hustotě vzduchu k rozbití atomů plynu vzduchu na základní částice důsledkem ultrafialového záření. Částice už k sobě nejsou vázány a tvoří samostatné částečky – volné elektrony a kladné ionty. Tento jev se proto nazývá ionizace, a proto se termosféra také označuje jako ionosféra. V termosféře se podle síly ionizace vytváří několik vrstev, např. Kennely-Heavisideova nebo Appletonova. Význam těchto vrstev je důležitý pro šíření elektromagnetických vln ( radiotelegrafie, rozhlas).
Ve výšce 400km dosahuje teplota termosféry až 1200 ºC. Nárůst teploty je způsoben právě zde probíhající ionizací.Ve vysokých výškách se vyskytuje polární záře, která bývá v noci pozorován ve formě barevných oblouků. Jejich příčinou je vtahování korpuskulárního záření Slunce do magnetického pole Země, kde zvyšuje energii atomů a molekul, což vyvolává světelné efekty. Polární záře se však objevuje především v období intenzivní sluneční činnosti, při magnetických bouřích, a to zvláště v okolí magnetických pólů. Jsou to jedny z nejkrásnějších úkazů polárního nebe, které zároveň dokazují přítomnost atmosféry i v tak vysokých výškách.
Exosféra
je poslední vrstvou atmosféry, z níž unikají lehčí plyny do meziplanetárního prostoru. Tato vrstva dosahuje až do výšky 35 000km . A ve výšce několika tisíc kilometrů se vyskutuje
pouze atomární vodík.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Atmosféra
5. Atmosféra
5.1. Vrstvy atmosféry
5.2. Stratosféra, mezosféra
5.3. Termosféra, Exosféra
5.4. Počasí a podnebí
5.4.1. Počasí a podnebí
5.4.2. Podnebí ( klima )
5.5. Všeobecný oběh atmosféry
5.6. Monzuny, místní větry
5.7. Vzduchové hmoty a atmosférické proudy
5.8. Podnebné pásy
Články na hledaný výraz „Atmosféra“ naleznete na bezuceni.cz