4.5. Vertikální zonálnost
Vertikální zonálnost je podmíněna především změnou klimatických podmínek v souvislosti s narůstáním nadmořské výšky.
1) Nivní půdy – vyvinuly se v nejníže položených místech říčních rovin a pokrývají říční náplavy podél vodních toků. Mohou být štěrkovité až jílovité a jejich úrodnost je různá.
2) Lužní půdy, černice – vyvinuly se ve stejných podmínkách jako nivní půdy, ale ve větší vzdálenosti od vodních toků, kde je nenarušovaly záplavy, a tak jsou velmi úrodné s mocným humusovým horizontem.
3) Černozemě – viz horizontální členitost
4) Hnědozemě – tyto půdy vnikly na svazích pahorkatin a lemují černozemě. Jsou to půdy teplého a mírného vlhkého podnebí a probíhá zde proces mírné illimerizace, což je mechanický přesun jílovitých částí vodou z horní části do spodní, kde se jílovité částice hromadí. Pod humusovým horizontem se proto vytváří další horizont – B, hnědé barvy. Jsou to také úrodné zemědělské půdy.
5) Illiemrizované půdy – navazují na hnědozemě směrem do výše položených oblastí. Illimerizační proces je zde intenzivnější a tvoří se i A2. Tyto půdy jsou středně úrodné.
6) Hnědé lesní půdy – typické půdy vrchovin. Zvětráváním uvolněné železo zabarvuje horizont do hněda. Humusový horizont má malou mocnost a bývá hnědošedý. Je to převládající typ půd ve střední Evropě. Tyto půdy se využívají pro lesní pordukci a lze na nich pěstovat méně náročné plodiny.
7) Podzolové půdy – vznikly podzolizačním procesem a jsou to půdy vyšších hornatin a tvoří se při okrajích lesů. Jsou většinou zalesněné, kvůli nízké úrodnosti.
Půda a člověk
Lidská společnost do půdního krytu zasahuje přímo nebo nepřímo:
– nepřímé zásahy – změna původní vegetace, zrychlení eroze, vysazováním jehličnanů dochází k podzolizaci, odvodňování, zavlažování, ..
– přímé zásahy – navážení humózní půdy, obdělávání, hnojení, …
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Pedosféra
4. Pedosféra
4.1. Půdní druhy
4.2. Půdotvorní činitelé
4.3. Půdní horizont
4.4. Horizontální zonálnost
4.5. Vertikální zonálnost
Články na hledaný výraz „Pedosféra“ naleznete na bezuceni.cz