19.1. Jihozápadní Asie
Obyvatelstvo
Vysoké přirozené přírůstky obyvatelstva. Ve městech žije asi polovina obyvatel. Obyvatelstvo je nerovnoměrně rozmístěno. Většina populace žije při pobřeží a v Mezopotamské nížině. Nejméně v horských oblastech Íránu a afghánistánu a ve vnitrozemí Arabského poloostrova. Nejrovnoměrněji je osídlené Turecko. Pestrá skladba obyvatelstva – Arabové, Turci, Židé, Peršané a Afghánci, Kurdové.
Styk tří áboženství – judaismus (Izrael), křesťanství (Libanon, Kypr) a islám. Politické a náboženské střety vedly k mnoha konfliktům a válkám (muslimové x křesťané v Libanonu; Izrael x arabský svět; boje Kurdů za nezávislost v Turecku a Iráku; Irák x Irán (1980-88); napadení a anexe Kuvajtu Irákem 1990 – porážka irácké armády operací „Pouštní bouře“ r. 1991; 2001 osvobozen Afghánistán od vlády Talibanu (islám. fundamentalisté), obsazení Afghánistánu a Iráku americkými vojsky) .
Surovinové zdroje
Nejbohatší oblast světa, co se týče ropy a zemního plynu. Tyto zásoby se nacházejí hlavně v Saudské Arábii, Iránu, SAE a v Ománu. V Iráku moc ne, protože zde byl prodej omezen kvůli Sadámovi, aby neměl peníze na zbraně, v Kuvajtu zase kvůli válce (operace Pouštní bouře)-ustupující Iráčané zde zapálili vrty.
Ropa je většinou vyvážena v surovém stavu tankery kolem Afriky do Evropy nebo menšími loděmi přes Suez. Další cesta vede do Japonska. Mohly by vést ropovody kolem Středozemního moře, ale zde je výrazně neklidná oblast (Libanon, Sýrie – američani ji zařadili na seznam zemí podporujících terorismus). Je zde málo rafinerií, které ropu zpracovávají pouze pro potřeby země, pro místní trh. Zemní plyn se vyváží méně než ropa, protože zde není dostatek kapacit, aby se mohl zkapalnit, a tak byl většinou vháněn zpět do ložiska, aby se vytlačila ropa.
Rudy – Turecko těží hlavně chrom, ale také železo a měď. Polymetalické rudy se zase těží v Iránu, kde je dále zastoupen chrom, zinek a sůl. Mezi nerudné suroviny těžící se v této oblasti se řadí hlavně soli (Izrael) a fosfáty.