Vědní disciplína ke světové ekonomice
Vědní disciplína ke světové ekonomice
Laicky světová ekonomika představuje systém prvků a vazeb, které v teoretické a aplikované rovině analyzuje a interpretuje specielní disciplína, zhruba od 50. let nazývaná mezinárodní ekonomie (international economics). Od 70. let se pak používá i termín světová ekonomika. Historicky se však tato disciplína začala formovat jako teorie mezinárodního obchodu (international trade theory) a to již v dílech klasiků anglické politické ekonomie (18.- 19. století).
Vývoj světové ekonomiky
Světová ekonomika se zformovala ve druhé polovině, resp. poslední třetině minulého století, v němž právcě došlo k mohutnému urychlení a všestrannému rozvoji vědy a techniky a jejímu širokému využití ve všech odvětvích národní ekonomiky.
Světový ekonomický systém nevznikl naráz a probíhal nanejvýš nerovnoměrně. Po dlouhou dobu se postupně formovaly relativně výrobně uzavřené a ekonomicky samostatné celky vázané na určité území, v nichž se nejprve projevoval rozvoj výrobních faktorů, rozvoj dělby práce a růst trhu v rámci těchto celků čili v národním měřítku. Na určitém stupni však tento proces začal přerůstat národní hranice a tutíž rozvíjet se v měřítku mezinárodním. Tak se postupně vytvářely dva hlavní předpoklady pro vznik světové ekonomiky – relativně výrobně uzavřené a ekonomicky samostatné státní útvary a mezinárodní dělba práce.
Nutno zdůraznit, že celý proces probíhal nanejvýš nerovnoměrně jak v časové, tak v geografické dimenzi. Nejrozvinutější a nejsilnější země, často zvané metropole, totiž ekonomicky stále silněji pronikaly do zemí nacházejících se na nižší úrovni rozvoje – kolonií. Převodem bohatství z kolonií získávaly metropole významné vnější zdroje pro akumulaci a další rozvoj. Vyvrcholení koloniálního vývoje nastalo právě v poslední třetině minulého století, kdy celý zbytek světa byl ve formě kolonií, polokolonií a jinak závislých zemí teritiriálně rozdělen mezi metropole. Tato fakta se dosud odrážejí v současném ekonomickém postavení regionů (příklad významnosti britských bank mezi 20 největších evropských bank).